The bitter taste.

About a week ago I finished reading a book called Middlesex by Jeffrey Eugenides (the author of The Virgin Suicides) and enjoyed it so much I decided to dedicate it a post. This story is about a hermaphrodite named Calliope who is growing up as a girl until she/he reaches 14 and realizes she/he feels more like a boy rather than a girl. The narrator also talks widely about Cal´s Greek family so the reader understands the background of this special person.
Have any of your read this book? Did you like it?
"I was born twice: first, as a baby girl, on a remarkably smogless Detroit day of January 1960; and then again, as a teenage boy, in an emergency room near Petoskey, Michigan, in August of l974. . . My birth certificate lists my name as Calliope Helen Stephanides. My most recent driver’s license...records my first name simply as Cal."
Asi pred týždňom som dočítala knihu s názvom "Hermafrodit" od Jeffrey Eugenides (autora Smrti panien) a páčila sa mi natoľko, že som sa jej rozhodla venovať príspevok. Tento príbeh je o hermafroditovi menom Calliope, ktorá vyrastá ako dievča až kým dosiahne 14 rokov a zistí, že sa cíti viac ako chlapec než dievča. Rozprávač taktiež podrobne opíše históriu gréckej rodiny, do ktorej sa Calliope narodila aby čitateľ pochopil pozadie tejto špeciálnej osoby.
Čítal niekto z vás túto knihu? Páčila sa vám?

8 comments:

 1. heeej tu knihu chci, zní to fakt zajímavě:)
  (a grep bych si dala taky:P)

  ReplyDelete
 2. tu knihu si musím zohnať..ďakujem ti veľmi pekne za tip :)

  ReplyDelete
 3. i've been wondering if i should read that. i probably will now, seeing as you enjoyed it so much :)

  ReplyDelete
 4. Necitala som to, ale vyzera to zaujimavo :) a ako to skoncilo? :O happy/not so happy?

  ReplyDelete
  Replies
  1. tak nechcem nič prezrádzať ale myslím si, že ten koniec je taký realistický, čiže ani nie šťastný ani nie smutný :)

   Delete
 5. Diky za tip! Necetla jsem, ale taky se tady pokusim sehnat v anglictine. Ta fotka je uzasna btw!

  ReplyDelete
 6. I've read The Virgin Suicides and loved it, and am currently about halfway through the Marriage Plot, but I haven't gotten to Middlesex yet. I definitely want to read it though, it sounds interesting. Jeffrey Eugenides is in my city this weekend and I'm going to hear him give a talk, I'm so excited!

  x

  ReplyDelete
  Replies
  1. I am halfway through the Marriage Plot as well! You are so lucky to have Mr. Eugenides in your city, sigh :)

   Delete